CURRENT MOON
 
 

 


 

 

Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security.
 
ESET Online Scanner ZADARMO
ESET NOD32 Antivirus
ESET Smart Security
eMail Marketing

Juhoafrická republika

              

Južná Afrika, dlhý tvar Juhoafrická republika, je prímorský štát na južnom cípe Afriky medzi Atlantickým a Indickým oceánom o rozlohe 1 221 037 km². 

Susedí s Botswanou, Lesothom, Mozambikom, Namíbiou, Svazijskom a Zimbabwe. Juhoafrická republika celkom obklopuje Lesotho, ktoré v nej tvorí enklávu. Na východe spolu so susedným Mozambikom spoločne obopína Svazijsko. Počet obyvateľov sa priblížil 48 783 000 obyvatelov. Hlavné mesto je Pretória.

Ďalšími významnými mestami sú Kapské mesto (sídlo parlamentu), Bloemfontein (sídlo najvyššieho súdu), Johannesburg a Durban. Úradnými jazykmi sú angličtina, afrikánčina a 9 kmeňových černošských jazykov.

 Až 78 % občanov tvoria potomkovia bantusky hovoriacich Afričanov, z ktorých najpočetnejší sú Zuluovia, Khosovia a Sothovia. Bielych Juhoafričanov je približne 11 %, väčšina z nich pochádza z rodín dávnych európskych usadlíkov a hovoria prevažne afrikánčinou. Miešanci tvoria necelú desatinu populácie a Aziatov, najmä Indov sú približne 2% . Zvyšky starobylých afrických národov sa nachádzajú hlavne v južnej Afrike kde žijú v zložitých podmienkach primitívnych poľnohospodárov.
Asi 68% obyvateľov sa hlási ku kresťanstvu. Afrikánci sú oddanými stúpencami Holandskej reformovanej cirkvi. Približne 28% čiernych Juhoafričanov vyznáva animizmus a tradičné domorodé náboženstvá. V menšine sú zastúpené tiež hinduizmus a islam.

Krajina sa člení na 9 provincií: Západné Kapsko, Severné Kapsko, Východné Kapsko, Slobodný štát, Gauteng, KwaZulu-Natal, Limpopo, Mpumalanga, Severozápadná provincia.